Kategoriat
HSK Tuloksia Turnaus

HSK 130 kaksi kierrosta pelattu

A-ryhmässä maksimissa Kari Rauramaa ja Tero Penttilä.

B-ryhmässä maksimissa Pekka Riihimäki ja Antti Heikkilä.

C-ryhmässä maksimissa Jarkko Hamberg ja Andreas Tack.

Kategoriat
HSK SM Turnaus

HSK 130 & SM2016 arvonta/parit

Arvonnassa avustivat kymmenen paikalla ollutta shakkikoululaista.
SM-kilpailun 1. kierros alkaa lauantaina klo 17.

Yleinen
Naiset
Seniorit

HSK 130v viikonlopputurnaus alkoi perjantaina:

HSK:n pj Matti Kauranen avaa vkonlopputurnauksen (kuva Toivo Pudas)
HSK:n pj Matti Kauranen avaa vkonlopputurnauksen (kuva Toivo Pudas)

A-ryhmä (18 pelaajaa)
B-ryhmä (16)
C-ryhmä (14)

Toivo Pudaksen videoita ja kuvia tapahtumasta.

Kategoriat
SM Turnaus

SM 2016, naisten kilpailuaikataulu

Naisten kilpailun aikataulu:
lauantaina 14.5.  1 peli,
sunnuntaina 15.5.  2 peliä, jälkimmäisen voi siirtää maanantai – perjantai, jos molemmat pelaajat näin sopivat.
Lauantaina 21.5 1 peli ja
sunnuntaina 22.5.   viimeinen peli.

Kategoriat
Turnaus

Hasselbacken open

Fieandt (kuva Lars OA Hedlund)

Tukholman Shakkiliiton 150-vuotisturnaus käynnissä, turnausta voi seurata netissä.

Mukana myös kolme klubilaista: Kristian Aura, John Fieandt ja Björn Gambäck.

 

Kategoriat
HSK HSK130 Kutsu Shakkiareena Turnaus

HSK 130 viikonlopputurnaus 13.-15.5

Ilmoittautuminen ja ilmoittautuneiden lista.

Kategoriat
SM Turnaus

SM 2016 osallistujat

Yleinen

SukunimiEtunimiKerhoseloHUIPPUSELO
KarttunenMikaTammerSh25032504
SipiläVilkaTuTS24832486
LuukkonenTommiJyS23152388
Mäki-UuroMiikkaMatSK23652379
KekkiPetriMatSK23602360
KöykkäPekkaTammerSh23182343
NorriJooseHSK22312330
JärvenpääJariSalSK23192324
SarwerJeffKymS22222322
RönkäErikEtVaS22922320
varalla:
KeinänenToivoMatSK22732275
TorkkolaHenriTammerSh22582258

Naisten kilpailun aikataulu:
Lauantaina 14.5.  1 peli, sunnuntaina 15.5.  2 peliä, jälkimmäisen voi siirtää maanantai – perjantai, jos molemmat pelaajat näin sopivat. Lauantaina 21.5 1 peli ja sunnuntaina 22.5.   viimeinen peli.

Naiset

SukunimiEtunimiKerhoSelolisätietoja
NazarovaAnastasiaESK2000
DannenbergAliaJoeSK1963
RinneHeiniTammerSh1799
WaltaPäiviI-HSK1775
TurunenTiinaEtVaS1729
RistojaAulikkiI-HSK1675
KujasaloMarjattaI-HSK1619
Al HamoudShamMatSK1589
NorlamoSarabellaMatSK1577
Al HamoudLyalMatSK1283

Seniorit

SukunimiEtunimiKerhoSelolisätietoja
HurmeHarriSSK2191
KivipeltoKajKS-582147
KoskinenVeikkoKS-581978
HaanpääJormaG1973
GröönroosMattiKirkSK1931
LylySeppoKS-581888
PatolaEeroKäpSK1873
HallRaimoHSK1873
LuodonpääMarttiOSS1844
SaharinenPetriHSK1832
AuvinenEsaESK1803
PihlajamäkiAnttiKäpSK1776
LeukkunenRaimoOSS1742
TeräsaloKariHM-931725mahd. siirtyy HSK130
PitkänenJuhaniEtVaS1681
StåhleStenHSK1619

Kategoriat
live Turnaus

Altibox Norway Chess 2016

Stavangerissa pelataan yksi vuoden kovimmista turnauksista. 18.4 on pikapelipäivä ja varsinainen turnaus alkaa 19.4. Mukana tietysti Magnus Carlsenikin.  Pelejä voi seurata Chess24 sivustolla livenä.
norja2016

Kategoriat
Tuloksia Turnaus

Talviturnaus

Klubin III Talviturnauksessa Oulunkylässä oli 60 pelaajaa.

Toivo Keinänen
Toivo Keinänen

Tulokset: A-ryhmä B-ryhmä C-ryhmä Seniorit

Kuvia turnauksesta

Topi Pudaksen kuvauksia turnauksesta:

Turnauksen kuvia

A-ryhmän voittajan Toivo Keinäsen haastattelu
Kilpailun tuomarin Ilkka Mäkisen haastattelu
Muut videot Oulunkylästä

 

 

Kategoriat
Turnaus

Euroopan joukkuemestaruuskilpailut

ecc2015Euroopan joukkuemestaruuskilpailut pelataan Reykjavikissa 12.-22.11. Ensimmäisellä kierroksella Suomi voitti Latvian  2½-1½!

Turnauksen sivusto

Pelien liveseuranta: avoin ryhmä,  naiset
Kierrokset alkavat klo 17 Suomen aikaa, paitsi viimeinen kierros klo 13. Keskiviikko 18.11 on vapaa päivä.

Kategoriat
nuoret Turnaus

Nuorten MM

JMM2015Nuorten MM kilpailuja pelataan Kreikassa 24.10-6.11.  Suomesta on mukana eri ikäryhmissä 10 pelaajaa.

HSK:n Oliver Wartiovaara avasi kilpailun voitolla ryhmässä U12!

Turnauksen sivusto