Talviturnaus 27.-29.1.2017

Klubin talviturnauksessa oli mukana 70 pelaaja, mikä on  Shakkiareenalla järjestettyjen viikonloppukisojen ennätys. A-ryhmän voiton jakoivat Jussi Upero (KymS) ja Dmitri Tumanov (Remi), B-ryhmän voitti Lauri Bederdin (JärvSK), C-ryhmän Niklas Lavonen (Int) sekä seniorit Eero Patola (KäpSK).

Kuvia turnauksesta

Tulokset:
A-ryhmä
B-ryhmä
C-ryhmä
Seniorit

Kaikki livepelit

HSK talviturnaus 27.-29.1.2017

PELIPAIKKA Shakkiareena

PELIAIKA     1.-5. kierros 1 h 30 min lisäksi 30 s / siirto.
AIKATAULU  Osanoton varmistus perjantaina 27.1. kello 17.00 -17.45.
1. kierros perjantaina kello 18.00
2. kierros lauantaina kello 10.00 ja 3. kierros kello 15.00
4. kierros sunnuntaina kello 10.00 ja 5. kierros kello 15.00
Viidennen kierroksen jälkeen jaetaan palkinnot.
PELIRYHMÄT Normaalit 2 tai 3 ryhmää, senioriryhmä jos siihen etukäteisilmoittautuneita vähintään kuusi.
OSANOTTOMAKSUT Yleinen 35 €, nuoret (1996 tai myöhemmin syntyneet) 20 €, jälki-ilmoittautumisen lisämaksu 5 €.
ILMOITTAUTUMISET Viimeistään torstaina 26.1.2017 kello 23.00 mennessä HSK:n nettisivuilla www.helsinginshakkiklubi.fi, sähköpostitse 
mux@iki.fi tai puhelimella Ilkka Mäkinen 050 309 5580

Tervetuloa  Helsingin Shakkiklubin turnaukseen!!

Syysturnaus

Syysturnauksessa oli 46 pelaaja kahdessa ryhmässä. A-ryhmän voitti tuloksella 4½ Matti Tommiska ja samoin pistein B-ryhmän voitti Eero Patola.

Kanko, Kiviaho, Saharinen, Bäckström, Uimonen
Kanko, Kiviaho, Saharinen, Bäckström, Uimonen

A-ryhmä  B-ryhmä

Kuvia

Turnauksen yhteydessä jaettiin Suomen Shakkiliiton ansiomerkkejä. Kultaisen ansiomerkin sai Ilkka Kanko. Hopeisen ansiomerkin kultaisin sotilain saivat Allan KIviaho, Petri Saharinen, Tenho Bäckström ja Matti Uimonen.

HSK 130 & SM2016 arvonta/parit

Arvonnassa avustivat kymmenen paikalla ollutta shakkikoululaista.
SM-kilpailun 1. kierros alkaa lauantaina klo 17.

Yleinen
Naiset
Seniorit

HSK 130v viikonlopputurnaus alkoi perjantaina:

HSK:n pj Matti Kauranen avaa vkonlopputurnauksen (kuva Toivo Pudas)
HSK:n pj Matti Kauranen avaa vkonlopputurnauksen (kuva Toivo Pudas)

A-ryhmä (18 pelaajaa)
B-ryhmä (16)
C-ryhmä (14)

Toivo Pudaksen videoita ja kuvia tapahtumasta.

SM 2016 osallistujat

Yleinen

SukunimiEtunimiKerhoseloHUIPPUSELO
KarttunenMikaTammerSh25032504
SipiläVilkaTuTS24832486
LuukkonenTommiJyS23152388
Mäki-UuroMiikkaMatSK23652379
KekkiPetriMatSK23602360
KöykkäPekkaTammerSh23182343
NorriJooseHSK22312330
JärvenpääJariSalSK23192324
SarwerJeffKymS22222322
RönkäErikEtVaS22922320
varalla:
KeinänenToivoMatSK22732275
TorkkolaHenriTammerSh22582258

Naisten kilpailun aikataulu:
Lauantaina 14.5.  1 peli, sunnuntaina 15.5.  2 peliä, jälkimmäisen voi siirtää maanantai – perjantai, jos molemmat pelaajat näin sopivat. Lauantaina 21.5 1 peli ja sunnuntaina 22.5.   viimeinen peli.

Naiset

SukunimiEtunimiKerhoSelolisätietoja
NazarovaAnastasiaESK2000
DannenbergAliaJoeSK1963
RinneHeiniTammerSh1799
WaltaPäiviI-HSK1775
TurunenTiinaEtVaS1729
RistojaAulikkiI-HSK1675
KujasaloMarjattaI-HSK1619
Al HamoudShamMatSK1589
NorlamoSarabellaMatSK1577
Al HamoudLyalMatSK1283

Seniorit

SukunimiEtunimiKerhoSelolisätietoja
HurmeHarriSSK2191
KivipeltoKajKS-582147
KoskinenVeikkoKS-581978
HaanpääJormaG1973
GröönroosMattiKirkSK1931
LylySeppoKS-581888
PatolaEeroKäpSK1873
HallRaimoHSK1873
LuodonpääMarttiOSS1844
SaharinenPetriHSK1832
AuvinenEsaESK1803
PihlajamäkiAnttiKäpSK1776
LeukkunenRaimoOSS1742
TeräsaloKariHM-931725mahd. siirtyy HSK130
PitkänenJuhaniEtVaS1681
StåhleStenHSK1619