Kategoriat
SM

SM2016 5. kierros live

Livejuontajina shakkimestarit Jan ja Samu Ristoja.

Livepelit  ja ChessBombissa

Kategoriat
SM

SM2016 4. kierros, tilanteet

Yleisessä ryhmässä Vilka Sipilä siirtyi yksinään johtoon 3,5 pisteellä.

FM Harri Hurme
FM Harri Hurme

Senioreissa saman teki Harri Hurme.

Kategoriat
SM

SM2016 4. kierros

Kaistaa lisätty ja livekommentoijina liiton miehet Marko Tauriainen ja Petteri Paronen, pelien loputtua mahdollisesti vierailijoita. Lähetys

Livepelit  Chessbombissa myös seurattavissa (näkyvissa myös Stockfish:n analyyseja)

Kategoriat
SM

SM 2016 3. kierros

KvM Vilka Sipilä
KvM Vilka Sipilä
KvM Mika Karttunen
KvM Mika Karttunen

Yleisessä ryhmässä kolmen kierroksen jälkeen johdossa Mika Karttunen ja Vilka Sipilä pistein 2½/3.

 

 

Naisten ryhmässä kolmas kierros tulee täyteen perjantai-iltana.

Seniorien ryhmää johtavat Harri Hurme ja Jorma Haanpää pistein 2½/3.

 

Kategoriat
SM

SM – sunnuntai 15.5 aamu

Naisten livepelejä voi seurata netissä, valitettavasti yksi peli pimeänä teknisten ongelmien takia.Naiset 2. kierros

Tulokset SM-kisoista: yleinen, naiset ja seniorit.

Naisten kolmannen kierroksen pareista Dannenberg-Norlamo, Rinne-Kujasalo sekä Walta-Ristoja pelataan perjantaina 20.5 klo 17.

Kategoriat
HSK SM Turnaus

HSK 130 & SM2016 arvonta/parit

Arvonnassa avustivat kymmenen paikalla ollutta shakkikoululaista.
SM-kilpailun 1. kierros alkaa lauantaina klo 17.

Yleinen
Naiset
Seniorit

HSK 130v viikonlopputurnaus alkoi perjantaina:

HSK:n pj Matti Kauranen avaa vkonlopputurnauksen (kuva Toivo Pudas)
HSK:n pj Matti Kauranen avaa vkonlopputurnauksen (kuva Toivo Pudas)

A-ryhmä (18 pelaajaa)
B-ryhmä (16)
C-ryhmä (14)

Toivo Pudaksen videoita ja kuvia tapahtumasta.

Kategoriat
SM

SM 2016 arvonta …

Arvonnat suoritetaan Shakki Areenalla perjantaina klo 18.30: yleisen pelaajanumerot, naisten ja seniorien värit.  Arvonnan tulos, ensimmäisen kierroksen parit, on nähtävissä tällä sivulla.

SM kilpailun erikoismääräykset.

 

Ensimmäisenä viikonloppuna pelattavan HSK 130 turnauksen erikoismääräykset.

Kategoriat
HSK SM Tuloksia

Blinoville veteraanien SM

Klubin Jurij Blinov voitti veteraanien (S50) Suomen mestaruuden.blinov

Tulokset

Kategoriat
SM Turnaus

SM 2016, naisten kilpailuaikataulu

Naisten kilpailun aikataulu:
lauantaina 14.5.  1 peli,
sunnuntaina 15.5.  2 peliä, jälkimmäisen voi siirtää maanantai – perjantai, jos molemmat pelaajat näin sopivat.
Lauantaina 21.5 1 peli ja
sunnuntaina 22.5.   viimeinen peli.

Kategoriat
SM Turnaus

SM 2016 osallistujat

Yleinen

SukunimiEtunimiKerhoseloHUIPPUSELO
KarttunenMikaTammerSh25032504
SipiläVilkaTuTS24832486
LuukkonenTommiJyS23152388
Mäki-UuroMiikkaMatSK23652379
KekkiPetriMatSK23602360
KöykkäPekkaTammerSh23182343
NorriJooseHSK22312330
JärvenpääJariSalSK23192324
SarwerJeffKymS22222322
RönkäErikEtVaS22922320
varalla:
KeinänenToivoMatSK22732275
TorkkolaHenriTammerSh22582258

Naisten kilpailun aikataulu:
Lauantaina 14.5.  1 peli, sunnuntaina 15.5.  2 peliä, jälkimmäisen voi siirtää maanantai – perjantai, jos molemmat pelaajat näin sopivat. Lauantaina 21.5 1 peli ja sunnuntaina 22.5.   viimeinen peli.

Naiset

SukunimiEtunimiKerhoSelolisätietoja
NazarovaAnastasiaESK2000
DannenbergAliaJoeSK1963
RinneHeiniTammerSh1799
WaltaPäiviI-HSK1775
TurunenTiinaEtVaS1729
RistojaAulikkiI-HSK1675
KujasaloMarjattaI-HSK1619
Al HamoudShamMatSK1589
NorlamoSarabellaMatSK1577
Al HamoudLyalMatSK1283

Seniorit

SukunimiEtunimiKerhoSelolisätietoja
HurmeHarriSSK2191
KivipeltoKajKS-582147
KoskinenVeikkoKS-581978
HaanpääJormaG1973
GröönroosMattiKirkSK1931
LylySeppoKS-581888
PatolaEeroKäpSK1873
HallRaimoHSK1873
LuodonpääMarttiOSS1844
SaharinenPetriHSK1832
AuvinenEsaESK1803
PihlajamäkiAnttiKäpSK1776
LeukkunenRaimoOSS1742
TeräsaloKariHM-931725mahd. siirtyy HSK130
PitkänenJuhaniEtVaS1681
StåhleStenHSK1619